Czym jest podkast?
Podkasty to publikacja dźwiękowa, która jest zarejestrowana w postaci skompresowanego cyfrowego pliku audio. Jest ona udostępniana subskrybentom za pośrednictwem internetu i jest przeznaczona do odtwarzania na komputerze lub przenośnym odtwarzaczu cyfrowym.
Istotą podkastu jest mechanizm dostarczania treści dźwiękowej do określonej grupy odbiorców. Oprócz podkastów dźwiękowych istnieją również podkasty wideo, które są z reguły uznawane za bardziej interesujące. Zaletą podkastów audio jest jednak ich format, czyniący je łatwiej dostępnymi w określonych sytuacjach (np. podczas jazdy samochodem czy gotowania).
Podkasting to łatwy sposób stworzenia własnej rozgłośni dający pełną kontrolę nad jej zawartością, czasem publikacji i sposobami marketingu. Podkast powinien być traktowany jako radiowe show, które będzie poświęcone zagadnieniom interesującym dla odbiorców danej rozgłośni. Różnorodność podkastów jest ogromna, więc każdy zainteresowany, zarówno tworzeniem jak i słuchaniem, znajdzie coś dla siebie.
Bezprzewodowy cud techniki
Jak stworzyć podkast:
1. Potrzebne jest odpowiednie wyposażenie
Na początku wystarczy zestaw słuchawkowy i mikrofon lub laptop z wbudowanym mikrofonem. Dobrym programem do rejestrowania i edycji dźwięku jest bezpłatny Audacity lub GarageBand.
2. Wyeksportowanie dźwięku z plików wideo
Oprogramowanie do obróbki plików wideo jest zazwyczaj wyposażone w funkcję eksportu dźwięku, dlatego możemy wykorzystać wersję audio z dowolnego filmu jaki nakręciliśmy.
3. Posłuchaj, zanim nagrasz sam
Warto przeprowadzić research zanim rozpoczniemy tworzenie audycji w danej dziedzinie, by zorientować się, czego chcą odbiorcy i co wzbudza zainteresowanie, a także jakimi prawami rządzi się dany gatunek podkastu.
4. Długość ma znaczenie
Przeciętna długość podkastu wynosi mniej niż 30 minut. Ważne jest, aby nie zanudzić odbiorcy.
5. Publikowanie jest łatwe
W obecnych czasach publikowanie treści własnej produkcji jest łatwe i dostępne dla każdego. Wiele platform i portali internetowych umożliwia publikowanie plików audio za pomocą zaledwie paru.
6. Zaplanuj, zanim zaczniesz nagrywać
Każda audycja powinna być zaplanowana, przynajmniej w ogólnym zarysie.
7. Używaj muzyki z głową
Muzyka to dobry sposób na rozpoczęcie, zakończenie lub wypełnienie przerw w show, jednak warto zwrócić uwagę, czy utwory, które zamierzamy wykorzystać, są legalnie dla nas dostępne.
8. Edycja to nie grzech
Warto ponownie przesłuchać swoje nagranie, w celu korekty ewentualnych błędów.
Istnieje pewien mały sekret, o którym nie wspomina większość nawet najbardziej znanych podkasterów, a mianowicie taki, że nie ma autora, którego pierwsze wystąpienia nie miałyby jakichś braków i niedoróbek. Podobnie jak w wielu innych przypadkach odnalezienie własnego rytmu wymaga czasu. Po nagraniu kilku odcinków zaczniesz nabierać wprawy i lepiej orientować się w tajnikach procesu tworzenia podkastów. Pamiętaj, że jesteś jedyną osobą, która ma dostęp do przycisku Publikuj.
Bibliografia:
Handley A., Chapman C. C., Treść jest kluczowa. Jak tworzyć powalające blogi, podkasty, wideo, e-booki, webinaria (i inne), Gliwice 2012.