Wydarzenia historyczne są skrupulatnie opisywane przez dziennikarzy i historyków, aby następnie stanowić źródło inspiracji dla literatów. Jednak nie tylko oni czerpią z historii – równie chętnie odwołują się do niej zespoły, również te o mocniejszym brzmieniu. Przykłady? Okazuje się, że jest ich wiele.
Sabaton – opowieści z I wojny światowej
Sabaton to szwedzki zespół heavymetalowy. Grupa jest doskonale znana miłośnikom mocniejszych brzmień, a zwłaszcza tym, którzy jednocześnie pasjonują się historią. Na dziesiątym studyjnym albumie Sabaton „The War to End All Wars” znalazł się wyjątkowy kawałek „Christmas Truce”. Dlaczego wyjątkowy?
Opowiada on o jednym z najciekawszych wydarzeń I wojny światowej – gdy pierwszego dnia świąt Bożego Narodzenia brytyjskie i niemieckie oddziały zorganizowały spotkanie, podczas którego żołnierze przeciwnych stron konfliktu robili wspólne zdjęcia i grali w piłkę. Być może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że jeszcze dzień wcześniej oddziały wymieniały między sobą ogień, a następnego dnia wróciły do zaciętych walk w jednej z najbardziej krwawych wojen w historii świata.
Iron Maiden – Bitwa o Anglię oczami lotnika RAF-u
Zespół Iron Maiden – podobnie jak Rainbow mający w dorobku takie albumy jak „Down to Earth” czy „Stranger in Us All” – to angielski zespół heavymetalowy. W swojej twórczości muzycy prezentują wybrane historie m.in. z II wojny światowej. Świetnym przykładem jest singiel „Aces High”. To opowieść o brytyjskim lotniku RAF-u podczas Bitwy o Anglię, która miała miejsce w pierwszych latach tego długiego konfliktu.
Aktualnie „Aces High” to jedna z najbardziej znanych piosenek wydanych przez Iron Maiden, a jednocześnie też najczęściej coverowanych przez innych muzyków. Przyczynił się do tego sam zespół, który często otwierał nią koncerty i w ten sposób mocno rozpromował ją nie tylko wśród fanów.
Rush – dzień, który doprowadził do Wielkiej Rewolucji Francuskiej
Kanadyjski zespół rockowy Rush to kolejna kapela, która w swojej twórczości czerpała z bogatej i trudnej historii różnych krajów. Tym razem jednak mowa o latach znacznie wcześniejszych niż obie wojny światowe. Piosenka otwierająca trzeci album – „Bastille Day” – opowiada o zdarzeniach z 14 lipca 1789 r., kiedy doszło do szturmu na Bastylię. W ich następstwie koronę straciła monarchia Burbonów.
Jak wskazuje nazwa utworu, „Bastille Day” opowiada o symbolicznym zdobyciu Bastylii – więzienia, które w tamtym czasie było traktowane jako symbol władzy królewskiej w Paryżu. Przejęcie tego budynku przez lud paryski było wstępem do wybuchu rewolucji francuskiej.
U2 – Krwawa Niedziela w Irlandii
O historycznych wydarzeniach piosenkę nagrała również irlandzka supergrupa rockowa U2. Mowa o piosence „Sunday Bloody Sunday”. Muzycy przypominają w niej o zdarzeniach, do których doszło w 1972 r. w Irlandii Północnej. Wówczas grupa brytyjskich żołnierzy zabiła kilkunastu uczestników pokojowego marszu protestacyjnego. W rezultacie m.in. w Dublinie doszło do masowych protestów.
U2 nie był pierwszym zespołem, który zdecydował się nagrać utwór o wydarzeniach z 1972 r. – przed nim zrobili to m.in. John Lennon i Yoko Ono. Ich kompozycja ma identyczny tytuł i znalazła się na płycie „Some Time in New York City”. Ciekawostką jest, że piosenka U2 przez część Irlandzkiej Armii Republikańskiej jest traktowana jak hymn.
Boney M. – człowiek cara
Błędem jest zakładanie, że jedynie metalowe i rockowe zespoły poszukują inspiracji w historii – robią to również muzycy tworzący w obrębie innych gatunków. Świetnym przykładem jest niemiecka (a dokładniej zachodnioniemiecka) grupa Boney M., która specjalizuje się m.in. w disco i eurodance. Ten powstały w II połowie lat 70. ubiegłego wieku zespół ma na swoim koncie piosenkę „Rasputin”. Tytułowy Rasputin był jedną z najbardziej wpływowych i kontrowersyjnych postaci w Rosji pod koniec panowania cara Mikołaja II.
Mimo że „Rasputin” to jedna z najpopularniejszych piosenek grupy Boney M., to w czasach PRL była ona w Polsce zakazana. Za skandal uznano wykonanie jej w 1979 r. na festiwalu w Sopocie.